FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Güncel 31 Ocak 2019 110 Görüntüleme

Muammer Aksoy Unutulmadı

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Edirne Şubesi, Derneğin Kurucu Genel Başkanı Prof. Dr. Muammer Aksoy’un katledilişinin 29. Yıldönümü dolayısıyla anma etkinliği düzenledi. Dernek binasında düzenlenen basın açıklamasına CHP Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, Emekli-Sen Edirne Şubesi,  Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Edirne Şubesi, Cumhuriyetçi Kadınlar Derneği Edirne Şubesi katılım gösterdi.

ADD Edirne Şube Başkanı Celil Özcan, dernek binasında yaptığı açıklamada 24 – 31 Ocak tarihleri arasında Adalet ve Demokrasi Haftası olarak kabul edildiğini belirtti.

Özcan açıklamasında şunları kaydetti: “Mumcu,  Muammer Aksoy için “ kalpaksız Kuva-yi Milliyecilerin son temsilcisiydi” demişti. Muammer Aksoy cinayeti aydınlatılamadığı için, Uğur Mumcu da maalesef aynı kaderi paylaştı.

24 – 31 Ocak Adalet ve Demokrasi Haftası olarak kabul edildi. Karanlık odaklar, hain planlarını uygularken geride milyonlarca Muammer Aksoy ve Uğur Mumcu’nun yetiştiğini tahmin edemediler. Karanlıktan ve kandan beslenen bu odaklar; yanlış hesap yaptılar. Yok ettikleri bedeni varlıklarıydı, düşünceleri mücadelemizde yaşıyor.

24 Ocak 2001’de Diyarbakır Emniyet Müdürü Ali Gaffar Okkan da şehit edildi. Ali Gaffar Okkan Cumhuriyet, Atatürk ve ulus devlet konularında hassasiyet sahibiydi. Yurttaşların sevgisini, saygısını ve güvenini kazanmıştı. Bir Emniyet Müdürü’nün hem ulus devleti savunması hem de Atatürk Devrimi’ne bağlılığı bölge ve Türkiye üzerine projeleri olan kesimlerce hoş karşılanmadı. Göz göre göre şehit edildi. Ali Gaffar Okkan cinayeti de faili belliyken meçhul kaldı. Diyarbakır’da 2001’de doğan 2.500 çocuğa Ali Gaffar adı verildi.

Ocak ayı, toplumsal hafızamızı yoklama zamanıdır. Ocak ayı,  acıları bal eyleyerek, Atatürk Devrim ve İlkeleri’ne, üniter devlet yapımıza, hukukun üstünlüğüne, insan hak ve özgürlüklerine, demokrasiye her ne pahasına olursa olsun sahip çıkma zamanıdır.”

“O IŞIKTAN DEVAM EDİYORUZ”

CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu da; “Prof. Dr Muammer Aksoy’un acısı kalbimizdedir.Ama aynı zamanda da acının dışında bize bir ışık açmıştır.O ışığın açtığı yolan Atatürk’ün izinden o ışık açılmıştır. O ışıktan devam ediyoruz. Cumhuriyet’in aydınla dönemini yıkmak, engellemek isteyen emperyalistlerin desteklediği birçok odakla Türkiye Cumhuriyeti zaman zaman karşı karşıya kaldı. Ocak ayının son haftasında neredeyse çok önemli aydınlarımız katledilmiştir. Katledildiler onlar öldüler mi? Hayır. Bakın üzerinden uzun zaman geçmesine rağmen hala saygıyla anıyoruz. Demek ki bir değer bırakmışlar. Cumhuriyetin aydınlanma ışığı sarsılsa da hiçbir zaman yıkılmaz. Biz onu ayakta tutmak için elimizden gelen mücadeleyi yapacağız.” diye konuştu. Makbule TUNÇ

Tema Tasarım | Osgaka.com