FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Çevre, Güncel 23.10.2018 152 Görüntüleme

Kırklareli Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nden İtiraf

Kırklareli İl Genel Meclisi’nin CHP’li Üyesi Gürcan Kırım, Kırklareli Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü sitesinde yayınlanan özel bir firmaya ait granit ocağı ile ilgili nihai ÇED raporunda Vize ilçesi köylerinin yeraltı sularına kanalizasyon karıştığı ifade edildiğine dikkat çekerek, mevzuata aykırı olan bu proje için ÇED sürecinin sonlandırılması, 5 Kasım’da yapılacak İnceleme Değerlendirme Komisyonu (İDK) toplantısının iptal edilmesi gerektiğini söyledi.
Kırım sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda; “Vize İlçemizin Akpınar ve Okçular köylerinin içme kuyularının yer aldığı ‘Beş Kaynaklar’ olarak bilinen su ile ilgili raporda ‘Söz konusu Beşkaynaklar’ olarak adlandırılan yeraltı suyu boşalımları, çalışma alanını kuzeyinde yer alan Vize Belediyesi’ne ait çöp deponi alanlarının olduğu konum-dan beslenmektedir. Bu nedenle de su boşalımlarında olası bir kirlenme kaçınılmazdır.
Hatta bu yeraltı suyu boşalımlarından alınan numune ile Okçular Köyü muhtarlığınca Kırklareli Halk Sağlığı Laboratuvarına yaptırılan analizde; Koliform bakterisi saptanmış olup, yeraltı su boşalımlarından gelen su, insani kullanıma uygun bulunmamıştır’ denilmektedir.
Yani Vize Belediyesi çöp depolama alanı sızdırıyor ve yeraltı sularını kirletiyor! Koliform bakterisi suya kanalizasyon karıştığı anlamına gelir, içme suyu olarak kullanılamaz!” dedi.


“Halk sağlığı analizleri yapar, analiz sonuçlarını ilgili kurumlarla paylaşır” diyen Kırım şunları kaydetti: “İlgili kurumlar köy yerleşik alan içinde ise İl Özel İdaresi, belediye sınırları içinde ise İlgili belediyedir. İlgili kurumlar hangi tedbiri aldı?
Okçular köy muhtarlığı tarafından Kırklareli Halk Sağlığı Laboratuvarına yaptırılan analiz sonuçları, insani kullanıma uygun bulunmamış ise ilgili  taş ocağı firması bu belgeden nasıl haberdar oldu? Kaynağın olduğu alana taş ocağı açılmasına kim karar verdi? -Akpınar köyüne bu suyun tüketilmemesi gerektiğinin bilgisi verildi mi? -Suyun kirlenmesini önleyecek, önlemler alındı mı?Kanalizasyon kaçağı tespit edilmesi yada Vize çöplüğünden kirletiliyor sa çöplüğün kaldırılması için girişimlerde bulunuldu mu?Bu çöplük neden kaynakların 500 metre yakınına kuruldu? -Başka kaynak arayışına girildi mi?
Acilen ‘Köy İçme Suyu Birlikleri’  kurulmalı ve halk sağlığını tehdit eden unsurlar ortadan kaldırılarak,içme suyu kamu denetimi ve güvencesi altına alınmalıdır.
Anayasanın 20. Maddesi de güvence altına alınan özel hayata ve aile hayatına saygı hakkı çerçevesinde kişilerin sağlığını olumsuz olarak etkileme tehlikesi oluşturacak şekilde kanalizasyon suyunun arıtılmadan yada sızıntıların su kaynağına salınmaması yükümlülüğünün bulunduğu açıktır. Bunun nasıl yapılacağı ve hangi tedbirlerin alınacağı hususu kamu otoritelerinin takdirinde olmakla birlikte hakkın ihlaline yol açılmaması için tedbirlerin süratle, makul ve uygun bir yöntemle uygulanması da zorunludur.
Mevzuata aykırı olan bu proje için ÇED sürecinin sonlandırılması gerekiyor. ÇED Yönetmeliği’nin 6’ncı maddesinin 4’üncü fıkrasında ‘Bu yönetmelik hükümlerine göre karar tesis edilmeden önce, projenin gerçekleştirilmesinin mevzuat bakımından uygun olmadığının tespiti halinde, aşamasına bakılmaksızın süreç sonlandırılır’ hükmü yer almaktadır.
5 Kasım’da gerçekleştirilecek olan IDK toplantısı iptal edilmelidir.” Makbule TUNÇ

İlginizi çekebilir

Trakyada Hava Isınıyor

Trakyada Hava Isınıyor

Tema Tasarım | Osgaka.com