FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Güncel 10 Temmuz 2019 37 Görüntüleme

Kadınlar Kooperatif Kuruyorlar

Havsa Kent Konseyi Kadın Meclisi, kooperatif yolunda adım atıyorlar.Kendi ürettikleri erişte ve makarnayı Türkiye ve yurtdışına satmayı hedefliyorlar.

7 kurucu kadınla birlikte bu yola girdiklerini ifade eden Havsa Kent Konseyi Kadın Meclisi Yöneticilerinden Hülya Tuncer,” İki yıldır böyle bir çalışmalarımız vardı. Birkaç yere böyle sipariş veriyorduk. Çoklu siparişlerde fatura vermek gerekiyordu. Bunun için belediye başkanımız yer tahsis edecek bize.Bu girişimlerimizi Edirne Ticaret Sanayi Odası ve Trakya Üniversitesi çok destek oldu” dedi.

Seçimlerden önce AKP Edirne Milletvekili Fatma Aksal’ın kadınlara iki ürünleri ile ilgili Trakya Birlik’e vermek için söz verdiğini hatırlatan Tuncer; “ Biz bu işe başlarken hiçbir yeri örnek almadık.Arkadaşların emekleri o kadar çok güzel ki çok da seviyorlar, para kazanmak da hoşlarına gitti. Mesela haftalık pazar alış veriş masraflarını karşılıyorlar. Bu şekilde olunca biz de hem üretelim hem de evimize bir katkımız olsun dedik.

Biz bu işe başlarken önceleri bazı kadın arkadaşlarımızın eşleri izin vermiyordu ama daha sonra yapılan emeğin karşılığını alınca da karşı çıkmaktan vazgeçtiler. Tarlada ürettiğimiz buğdaydaki unu, kendi ürettiğimiz yumurta, sütü yoğurdu, sebzesiyle kendimizce makarna ve erişte ürettik.Havsa küçük oluğu için ürettiklerimi il dışına satmak için kooperatifleşmeyi düşündük.

Şuan için örnek aldığımız bir kooperatif modeli yok ama Trabzon’da bir etkinlikte Türkiye’nin çeşitli illerinden gelen kadınların kooperatif kurarak bir şeyler ürettiklerini gördük bu da bize güç verdi. Havsa’ya döndüğümüzde ise kooperatif kurmaya karar verdik.” diye konuştu Makbule TUNÇ

Tema Tasarım | Osgaka.com