FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Güncel 15 Temmuz 2019 22 Görüntüleme

İnsanımızdan Manzaralar : “Üretmek, Çalışmak Zorundayız”

Her hafta  yayınladığımız ‘İnsanımızdan Manzaralar’ bölümümüzde bu hafta  Pazarcı esnafından Bülent Günarslan’ı konuk ettik.

2005 yılından beri pazarcılık yapan Bülent Günaslan, pazar esnaflığını anlattı bize.

“ Bütün meslek kuruluşları  işçiler memurlar, çiftçiler, hayvancılar vs…Bizler aynı zincirin halkaları, aynı çarkın dişlileriyiz .Birbirimizi tamamlıyoruz. Üretmek çalışmak zorundayız” diyen 14 yıllık pazar esnafı Günarslan bakalım ne demiş bizlere: “2005 yılından beri pazarcılık mesleği ile meşgulüm. Pazarcılığa başlamam  eşimin ailesi sayesinde oldu.  Ondan öncesi bir tekstil fabrikasının kafetaryasını işletiyordum. Eşimlede fabrikada tanıştım. Evliliğimizin sonraki dönemlerinde fabrika satıldı.  İşsiz kaldığım ve arayış içerisine düştüğüm o boşlukta kayınpederimin işi pazarcılık mesleğiyle tanıştım.İlk zamanlar onlara yardım maksadıyla başladım;sonraları kendi  tezgahımı yavaş yavaş kurdum.
Mesleğe başladığımdan bugüne kadar birçok değişim yaşandı. Bunlardan birkaç tanesini burada belirtmek isterim. Öncelikle hepimiz ekmeğimizin peşindeyiz, fakat bu ekmek çok parçaya bölündü.Bazılarımızda ekmeğimizden olduk.Çığ gibi büyüyen Avm’ ler her köşe başında büyük marketler ve bu marketlerde çorabından soğanına akla gelecek herşeyin olması,tabii bizim gücümüz  onların büyüklüğü karşısında hızla tükeniyor. Büyük sermayenin gücü küçük esnafı yutuyor.Bir de bazı yerlerde pazar yerlerinin şehir  dışına taşınması, buraya gelecek müşterilerin ulaşım için bedel ödemek zorunda kalması  müşteriyi hemen yanı başındaki markete yönlendiriyor.
Pazar yerlerinin değişmesi kapalı pazar yerlerine geçilmesi hızla gerçekleşiyor.Bir çok yerde kapalı pazar yerlerine geçildi. Bunun olumlu yanları tabiiki var yağmurdan çamurdan olumsuz hava koşulların kurtulduk, sokakları boşalttık.Bu da o sokakta yaşayanlar için iyi oldu ambulans, itfaiye,  önceden giremezdi.  Fakat yeni yerlerimize geçmekde sancılı oldu ekonomik anlamda, bizi zorladı.
Yerlerimiz küçüldü, ödediğimiz ücretler fahiş rakamlara ulaştı. Evet pazar yerlerimiz güzel güzel olmasınada içindeki esnaflar umutsuz mutsuz…
Eskiye göre daha çok çalışıyor daha az kazanıyoruz.
Pazar yerlerinde  komşuluk ilşkileri de çok önemli… Sabah kurulan kahvaltı sofraları, gün içinde sakalaşmalar, futbol, siyaset muhabbetleri, çekişmeler bunlar işi zevkli hale getiren güzel şeyler  …
En baştada söylediğim gibi biz ekmeğimizin peşindeyiz ;yağmur çamur kar buz demeden yollara düşeriz.Gün ışımadan… Bir balıkçının vira bismillah’ sı gibidir yola çıkışımız.O gün, rızkımız neyse eyvallah deriz.
Bütün meslek kuruluşları  işçiler memurlar, çiftçiler, hayvancılar vs…Bizler aynı zincirin halkaları, aynı çarkın dişlileriyiz .Birbirimizi tamamlıyoruz. Üretmek çalışmak zorundayız. Birlikte büyür, birlikte küçülürüz. Ekonomisi  zayıflamış bir halkın pazarcısıda kasabıda manavıda zayıflar… Birimiz hepimiz hepimiz birimiz için… Sevgiyle kalın…”
Pazar esnafı Bülent Günarslan’dan pazar esnaflığını onun bakış açısı ile, dinleme olanağı bulduk. Kendisine teşekkür ederiz. Bülent TÜSEN

Tema Tasarım | Osgaka.com