FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Güncel, Yaşam 22 Mayıs 2019 37 Görüntüleme

“Haksızlık Karşısında Susan Dilsiz Şeytandır”

Edirne Roman Eğitim Gönüllüleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Turan Şallı, Romanların seksen yıldır yaşadıkları Sarıgöl Mahallesi yaşanan diğer örnekler gibi zenginlerin yeni yaşam alanlarına dönüşmüştür. Sarıgöl’de hukuksuzluk, sosyal adaletsizlik, eşitsizlik yaşandığının altını çizerek; ‘haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır!” dedi.

Türkiye’de son dönemde izlenen siyasi politikalar sonucunda toplumsal anlamda büyük değişimler yaşandığını vurgulayan Şallı; “Türkiye’nin deprem gerçeği gereği; ‘6306 sayılı Afet Riskli Yapıların Yenilenmesi Hakkında Kanuna göre, kentteki afet riski taşıyan alanların belirlenip, sağlıklı ve de yaşanılabilir hale getirilmesidir. Kanun, Türkiye’nin her tarafındaki kent ve köylerdeki ekonomik ömrünü tamamlamış, yıkılma riski taşıyan binaların devletin sağladığı yapım kredisi, kira yardımı, belediye harç – vergi avantajlarını da kullanarak yeniden yapılmasını öngörmektedir.’ şeklindeki yasal mevzuat Roman vatandaşları derinden etkilemiş, yerinden etmiştir. Ekonomik olarak ödemesi mümkün olmayan koşullar, kültürel yaşamına uymayan yaşam biçimi dayatılmıştır.
Romanların konut alanları mülkiyetteki kanuni yetersizlikler nedeniyle en çok mağdur olan kesimi oluşturmuştur. Kanuni mülkiyet yetersizliğini fırsata çeviren belediyeler Romanlara tapu senedi vermesi gerekirken, büyük sermaye guruplarının, rant düzenine ortak olmayı seçmişlerdir.
Şimdilerde İstanbul Gaziosmanpaşa İlçesi Sarıgöl Mahallesi’nde uygulanan kentsel dönüşüm uygulamalarında haksız ve hukuksuz işlemler yapılmaktadır. Evlerin yıkılmaması konusundaki yürütmeyi durdurma kararları olmasına rağmen Gaziosmanpaşa Belediyesi beşinci kez yıkım kararı çıkarmıştır.
Yıkıma direnenler, belediyelerin farklı uygulamalarına yenik düşerek belediyenin verdiği çok düşük bedeli kabul edip mahallesini terk etmek zorunda bırakıldılar. Hakkını arayanlar, mahkemenin verdiği yürütmeyi durdurma kararlarına rağmen belediyelerin zoraki tahliyelerine boyun eğmişlerdir.
Romanların seksen yıldır yaşadıkları Sarıgöl Mahallesi yaşanan diğer örnekler gibi zenginlerin yeni yaşam alanlarına dönüşmüştür. Sarıgöl’de hukuksuzluk, sosyal adaletsizlik, eşitsizlik yaşanmaktadır. Aslında bir Türkiye gerçeğini yaşıyoruz; ekonomik koşulların ağırlaştığı, hukukun erozyona uğradığı herkes tarafından bilinen bir gerçeği yaşıyoruz” diye konuştu.
“VİCDANIN YERİNİ CÜZDANIN ALDIĞI BİR SÜRECİ YAŞIYORUZ”

Büyük sermaye gruplarının sadece doğayı talan etmediğini Romanların yaşam alanlarını da yok ettiğini ifade eden Şallı şunları kaydetti:”Ocak 2019’da Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, bir konuşmasında “Denizlerimizin kenarlarında ormanlarında yeri betona, toprağa çevirme gayretleri içerisinde olanlar var. Şu para var ya şu para kapitalizm nelere muktedir. Orman-morman, ne var ne yok kesiyor, götürüyor. Ben oraya mimariyi yapayım, oranın malı götüreyim. Yapılan iş bu doğa şöyle olmuş böyle olmuş umurunda değil” demişti. Burada iyi düşünmek gerekir; kapitalizm, büyük sermaye grupları Türkiye’de sadece ormanları talan değil, Romanların yaşam alanlarını, mutluluğunu da yok ediyor. Sayın Cumhurbaşkanı bir tarafta kapitalizm sistemine sitem ediyor, diğer yanda sistemin güçlenmemesi için gerekli adımlar atılmıyor. Ortada bir çelişki var. Türkiye’yi 17 yıldır kim veya kimler yönetiyor? Gerçek ortada Romanlar kimsenin umurunda değil, Romanlar sadece siyasi malzeme haline getirildi. Belediyeler insan odaklı değil, rant odaklı düşüncededir. Gaziosmanpaşa-Sarıgöl’deki hukuksuzluk durdurulmalıdır. İnsanların huzuru, mutluluğu çalınmamalıdır.
HAKSIZLIK KARŞISINDA SUSAN DİLSİZ ŞEYTANTIR”

Cumhurbaşkanı Sayın, Recep Tayyip Erdoğan, “Fakir fukara, garip gurabanın, kimsesizlerin kimsesi” olacağını söylemişti. Romanların mağduriyetini kime duyuracağız? Sermayeye, kapitalizme yenik mi düşeceğiz? Vicdanın yerini cüzdanın aldığı bir süreci yaşıyoruz. Vicdan susarsa, insanlık da susar. Vicdan sahibi olan ”Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır“ sözünü ruhunda hissetmelidir. Hissetsin ki, yarın, öbür Dünya’da hesap verebilsin!”Makbule TUNÇ

Tema Tasarım | Osgaka.com