FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Eğitim, Güncel 22 Mayıs 2019 93 Görüntüleme

Gözaltılar Protesto Edildi: ‘1 Mayıs’a Katılmak Suç Değildir!’

Trakya Üniversitesi’nde okuyan Öğrenci Kolektifleri’nden 13 üniversiteli dün sabah saatlerinde evlerine ve yurtlarına yapılan polis operasyonuyla gözaltına alınması protesto edildi.

Öğrenci Kolektifleri’nin çağrısıyla Saraçlar Caddesi’ndeki PTT önünde bir araya gelen grup ‘1 Mayıs’a Katılmak Suç Değildir’ pankartını açarak gözlatıları protesto edip basın açıklaması düzenledi.

Öğrenci Kolektifleri adına basın açıklamasını Şilan Delipalta okudu.Dilpalta, gözaltıların sınav haftasına denk geldiğini belirterek, “Bu operasyon sıra arkadaşlarımızın öğrenim hakkını gasp ederken aynı zamanda 1 Mayıs’ta alan taşıdıkları akla saldırıdır” dedi.

Dilpalta açıklamasının devamında: “ Bu memlekette yıllarca kitlesel ve meşru bir şekilde kutlanan 1 Mayıs yargılanamaz, 1 Mayı suçlanamaz; çünkü sul değildir. Çünkü bizim arkadaşlarımız 1 Mayıs’a umut taşımışlardırEdirne’nin 1 Mayıs kortejini polis kamerasından izlerseniz Trakya Üniversitesi’nden kente yoksul halk çocuklarına umut olmanın anlamı kavranamaz, Ali İsmail’in özgür düşlerinin bir turnuvada nasıl can bulduğu da, yükselen öğrenci dayanışması da mesela.

1 Mayıs’a başka pencereden bakansa üniversite kortejinde umudu görür. Vegan menü için amfi amfi dolaşma iradesini görür, dayanışmayı görür, eşitlik, özgürlük ve laiklik fikrini görür. Anlayacağınız üniversiteyi memleketi yeniden inşa edecek ritmi görür…

Herkesi bu ritme sahip çıkmaya, bir başka pencere mümkün, 1 Mayıs’ta alanlarda olmak suç değil demeye davet ediyoruz.” şeklinde kaydetti.

ÖĞRENCİLER DERHAL SERBEST BIRAKILSIN”

Eğitim-Sen Edirne Şube Başkanı Ayhan Fırtına da burada yaptığı konuşmasında; “Trakya Üniversitesi öğrencilerimizin tam da sınav haftası içerisinde böyle bir şeyle karşı karşıya olmaları öğrenim özgürlüğüne bir saldırıdır.Bu öğrenim özgürlüğüne saldırının derhal sonlandırlması gerekmektedir.Bunu özellikle Emek Bayramına katılmış ve emek bayramında yürümüş bir öğrenci grubunun böyle bir saldırı ile karşı karşıya olmasını kabul etmiyor, kınıyoruz. Ve derhal serbest bırakılmalarını istiyoruz.Bu çocuklarımız bizlerin emekle büyüttüğümüz üniversitelere yerleştirdiğimiz ve geleceğimiz olan iş dünyamızın, çalışma yaşantımızın bir parçası olacak olan bu insanlarımızın şuanda öğrenim özgürlüğü kısıtlanarak başkalarına mı yol açılmak istenilmektedir bunu anlamış değiliz. O yüzden biz öğrencilerin derhal serbest bırakılmasını istiyoruz.” Makbule TUNÇ

Gözaltıları protesto ederek, üniversitelilerin serbest bırakılmasını istediler.

Tema Tasarım | Osgaka.com