FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Ekonomi, Güncel 9 Temmuz 2019 59 Görüntüleme

Emekli-Sen’den Zam Tepkisi

Sosyal Sağlık Kurumu (SSK) ve Bağ-kur emeklilerine yapılan yüzde 5 oranındaki zam Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Emekli-Sen üyeleri tarafından 81 ilde eş zamanlı olarak protesto edildi.

Emekli maaşına yapılan yüzde 5’lik zammı protesto eden emekliler DİSK binasında yaptığı açıklama yaptı. Açıklamayı Emekli-Sen Edirne Şube Başkanı Sait Dayıoğlu okudu. Dayıoğlu; “12 milyonu aşkın emeklinin beş milyonu ikinci bir işte çalışıyor ya da iş arıyor. Emeklilerin yüzde 80’i nitelikli sağlık hizmetinden yararlanamıyor. Emeklilerin neredeyse tamamı sosyal yaşamın dışına itildi. Temmuz ayı enflasyon verileriyle emekliler bir kez daha hayal kırıklığına uğradı. Seçim sonrası zamlar üst üste geldi. Zamlar emeklilerin alım gücünü tamamen zayıflattı” dedi.

Temmuz ayı enflasyonunun düşük gösterilerek emeklilere ve emekçilere verilecek enflasyon farkının düşürüldüğüne değinen Dayıoğlu “Son enflasyon yüzde 0,03 olarak ayarlandı, böylece bizlere yüzde beş ile yüzde altı arasında zam reva görüldü,” dedi.

ÇEŞİTLİ AYAK OYUNLARINA BAŞVURUYORLAR”
Dayıoğlu açıklamasının devamında şunları kaydetti: “Bildiğiniz gibi; emeklilerin ücret zammı Ocak ve Temmuz aylarında belirleniyor. SSK ve Bağ-Kur emeklileri enflasyon endeksindeki altı aylık değişim kadar, memur emeklileri ise toplu sözleşmede belirlenen oran kadar altı ayda bir zam alıyor. Altı aylık enflasyon oranı bir önceki zam oranının üzerinde çıkmışsa aradaki fark memurların maaşlarına yansıtılıyor. İşte tam da bu durumda, bizce güvenirliğini çoktan yitirmiş olan TÜİK ve siyasi iktidar devreye girerek zaten açlık sınırında yaşam mücadelesi veren emeklilere üç kuruş zam vermemek adına çeşitli ayak oyunlarına başvuruyor.

5 MİLYON EMEKLİ İKİNCİ BİR İŞTE ÇALIŞIYOR”

Biz emekliler geçim sıkıntısı içinde yaşamaya mahkûm edilmiş durumdayız. Öyle ki 12 milyonu aşkın emeklinin 5 milyonu ikinci bir işte çalışmakta ya da iş aramaktadır. Emeklilerin %80’i nitelikli sağlık hizmetinden yararlanamamakta ve neredeyse tamamı sosyal yaşamın dışına itilmekte;ötekileştirilmektedir.
“Aktif yaşlanma” zaten hayal dahi edilememektedir. Böylesine baskılanmış bir yaşam sürmekte olan emekliler, Temmuz ayı enflasyon verileriyle bir kez daha hayal kırıklığına uğratılmıştır. Bildiğiniz gibi, art arda gelen seçimler ve iktidar kabullenemediği için tekrarlanan İBB Seçimi nedeniyle ertelenen zamlar Haziran ayı sonu itibariyle üst üste yağmaktadır: Çaya, şekere, akaryakıta, elektriğe… Bu zamlarla beraber, emeklilerin alım gücü ciddi ölçüde zayıflamıştır.
Devamı gelecek olan zamların 1 Temmuz itibariyle yansıtılacak olmasının tek nedeni, Temmuz ayı enflasyonunun düşük gösterilerek emekçilere verilecek olan enflasyon farkının düşürülmek istenmesidir. Nitekim son enflasyon %3 olarak ayarlanmış, böylece, bizlere %5 ila %6 arasında zam reva görülmüştür. Bu zamla beraber; en düşük maaşı alan işçi emeklisine 56 TL, en düşük maaşı alan memur emeklisine 138 TL, yine en düşük maaşı alan Bağ-Kur emeklisine 69 TL zam yapılmıştır.

Yıllarca artı-değer üretmiş olan biz emeklilere bu ücretler reva görülürken aklımızla dalga geçercesine, hangi amaçla oluşturulduğu şaibeli olan Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyelerine %40 zam yapılarak ücretleri 18.000 TL’ye yükseltilmiştir. Bu durumun hangi ekonomik modelin ya da hangi vicdanın ürünü olduğunu merak ediyoruz!

Tüm bu yaşananlar ortadayken bizler siyasi aktörlerden acilen aşağıdaki taleplerimizi hayata geçirmelerini bekliyoruz:
Haziran ayı sonu itibariyle temel gıda ve tüketim mallarına yapılan tüm zamlar geri çekilsin!
“TÜİK SİYASİ BASKILARDAN KURTULSUN”

TÜİK, siyasi baskılardan uzak ve iktidarın pranglarından kurtularak enflasyon verilerini bilimsel ve objektif bir şekilde yeniden açıklasın!
Emekli aylıkları (dul ve yetimler dahil) 2500 TL’nin altında olmasın!
Sağlıkta katkı payı kaldırılsın, emeklilerin nitelikli sağlık hizmetinden faydalanması sağlansın! Emeklilerin ücretleri yalnızca enflasyona endeksli değil milli gelir artışı da göz önüne alınarak belirlensin!
Emekli ikramiyeleri yıl içinde 1750 TL’ye yükseltilsin ve her yıl güncellensin!
Emeklilerin toplu sözleşmeli sendikal örgütlenmesi önündeki engeller kaldırılarak yasal düzenlemeler acilen hayata geçirilsin!

Biz DİSK Emekli-Sen olarak bu taleplerimiz gerçekleşinceye dek mücadelede kararlı olduğumuzu bir kez daha deklare ediyoruz ve TBMM’yi göreve çağırıyoruz.

Yaşasın DİSK!
Yaşasın EMEKLİ-SEN!
Yaşasın Mücadelemiz!”Makbule TUNÇ

Tema Tasarım | Osgaka.com