FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Güncel, Yaşam 29 Ocak 2019 127 Görüntüleme

Edirne Tabip Odası’ndan ‘Salgın’ Açıklaması

Edirne Tabip Odası tarafından,  son günlerde kamuoyunda gündeme oturan  ‘salgın hastalık’ konusuyla ilgili açıklama yapıldı. Geçtiğimiz günlerde Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Acil Servisi’nde 13 yaşındaki bir çocuğun ‘menenjit’ hastalığı sonucu hayatını kaybetmesinin ardından kamuoyunda gündeme oturan ‘salgın paniği’ne dikkat çekilen açıklamada, “Bölge insanımızın yanlış bilgilere değil bilim insanlarının sözlerine değer vermelerini önemsiyoruz. Sağlık hizmeti hekimler ve hastalar arasında sağlıklı bir iletişimle kalite kazanır” denildi.

Tabip Odası tarafından yapılan açıklama şöyle: “Geçtiğimiz günlerde Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi çocuk acil servisinde yaşanan bir hasta kaybı üzerine sosyal medya üzerinden yapılan haksız ve hukuksuz yorumlar nedeniyle bir açıklama gereği oluşmuştur. Öncelikle kaybettiğimiz hastamızın ailesine ve tüm yakınlarına başsağlığı diliyoruz. Acil servise bir ilçemizden sevk edilen hasta, tüm müdahalelere rağmen maalesef hayatını kaybetmiştir. Acil serviste bu vakanın ayrıntılı değerlendirilmesi sonrasında menenjit (beyin zarı iltihabı) şüphesiyle alınan örnekler sayesinde bu hastalığın kesin tanısı konmuştur. Menenjit hastalığı toplumumuzda sık görülmeyen fakat tedavisi özellikle erken tanı aldığında oldukça başarılı sonuçlar alınan bir hastalıktır. Hastalığın seyri korunma yöntemleri hakkında hekimlere danışılarak kapsamlı bir bilgi alınabilir.
Acil servis hayati tehlikesi bulunan hastalara ilk ve öncelikli müdahalenin yapıldığı hayat kurtarıcı bir merkezdir. Bu hastanın çocuk acil serviste yapılan tüm işlemlere rağmen kaybedilmesi en başta acil serviste çalışan sağlık çalışanlarını üzmüştür. Ama bu sırada çocuklarının tedavisi için orada bulunan ve tüm yapılanları kenardan izleyip kamera ses kaydı vb. cihazlarla bu durumu görüntüleyip sosyal medyada paylaşımlarla yanlış bilgi vermek her şeyden önce hasta mahremiyetine saygısızlık olarak değerlendirilmelidir.
Canlarını başta hekimlere ve tüm sağlık çalışanlarına emanet eden bireylerin hastalıkları, psikolojik sosyal ve kültürel tüm özellikleri öncelikle biz sağlıkçılar olarak hasta mahremiyeti kapsamına girer.
Dolayısıyla bu vakada olduğu gibi yapılan müdahaleleri öncesi ve sonrasıyla alınan koruyucu önlemleri bir kenardan izleyerek yorum yapmak en başta haksızlıktır. Bu durumu bir Menenjit salgını olarak değerlendirip toplumu yanlış yönlendirerek salgın paniğine sürüklemek ise daha büyük bir sorun oluşturmaktadır.
Acil ekibinin dikkatli ve çabası sayesinde bulaşma riskine karşı önlemler derhal alınmış ve tüm kurumlara bilgi verilerek inceleme derhal başlatılmıştır.
Geriye kalanlar ise sosyal medya üzerinden yaratılan korku ve panik havasıdır.
Koruyucu önlemlerle, tetkiklerle, aşılama ve erken tanıyla tedavisi olan bir hastalığın bilim insanları yerine olaya kenarından tanık olanların yanlış bilgilendirme yapılarak panik hali yaratılması başta üniversite hastanesi olmak üzere hepimizde derin bir üzüntü yaratmaktadır.
Bölgemizde en üst bilimsel merkez olarak hizmet veren üniversite hastanemize ve acil ekibine yapılan bu haksızlıklara karşı durmak sadece biz hekimler değil tüm Edirne halkının sorumluluğu olmalıdır.
Biz hekimler sosyal medya üzerinden yanlış bilgilendirmeyle haksızlıklara, hatta saldırılara bile maruz kalmış insanlar olarak her zaman doğru bilginin ve bilimin yanında durmaktayız.
Yaşanan bu üzüntü verici durum karşısında başta Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi ve çocuk acil ekibi olmak üzere tüm Edirne halkına geçmiş olsun diyoruz.
Bölge insanımızın yanlış bilgilere değil bilim insanlarının sözlerine değer vermelerini önemsiyoruz.
Sağlık hizmeti hekimler ve hastalar arasında sağlıklı bir iletişimle kalite kazanır. Saygılarımızla.”

Tema Tasarım | Osgaka.com