FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Bölge, Güncel 28.02.2019 84 Görüntüleme

Çorlu Tren Faciasında Makinistlere Takipsizlik Kararı!

Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde 25 kişinin öldüğü tren kazasıyla ilgili Çorlu Cumhuriyet Başsavcılığı, yürüttüğü soruşturmada tren şefi Hüseyin Kahraman, makinistler Halil Altınkaya ve Suat Şahin ile siyasetçiler, bürokratlar, TCDD’nin üst yönetimi yer alan kişiler kovuşturmaya yer olmadığını karar verdi. 

Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde 25 kişinin öldüğü tren faciasıyla  ilgili Çorlu Cumhuriyet Başsavcılığı, yürüttüğü soruşturmada tren şefi Hüseyin Kahraman, makinistler Halil Altınkaya ve Suat Şahin ile siyasetçiler, bürokratlar, TCDD’nin üst yönetimi yer alan kişiler kovuşturmaya yer olmadığını karar verdi. Başsavcılık, bilirkişi raporunda, ‘kazanın meydana gelmesinde asıl kusurlu’ bulunan 4 kişi hakkında da iddianame hazırlanmasını kararlaştırdı.

Çorlu’da 8 Temmuz 2018 yılında meydana gelen tren faciasında 25 kişinin öldüğü, 340 kişinin yaralanmıştı. Soruşturma kapsamında “kazanın meydana gelmesinde asli kusurlu” bulunan TCDD 1. Bölge Müdürlüğü Halkalı 14. Demiryolu Bakım Müdürlüğü Demiryolu Bakım Müdürü Turgut Kurt, Çerkezköy 143 Yol Bakım Şefliği Yol Bakım ve Onarım Şefi Özkan Polat, Köprüler Şefi Çetin Yıldırım ve Hat Bakım Onarım Memuru Celaleddin Çabuk hakkında “taksirle ölüme ve yaralanmaya neden olma” suçundan iddianame hazırlanarak, Çorlu 1. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi. 

Tren şefi Hüseyin Kahraman, makinistler Halil Altınkaya ve Suat Şahin ile diğer yetkililer hakkında ise kovuşturmaya yer olmadığına dair karar verildi. 

Kararda, bazı yaralıların şikayetçi olmadığı, bazılarının ifadelerinin de tüm çabalara rağmen alınamadığı ve bu nedenle şikayet hakkı süresi içinde bir dilekçe veya ifadenin bulunmadığına işaret edildi. Olay nedeniyle şikayetçi olan bazı vatandaşların ise yapılan araştırmada tren kazasında yaralanmadıklarının tespit edildiği aktarılan kararda, bu kişilerin şikayet haklarının bulunmadığına dikkat çekildi. 

Soruşturma aşamasında makinistler Halil Altınkaya ve Suat Şahin ile tren şefi Hüseyin Kahraman’ın savunmalarının alındığı bildirilen kararda, makinistler ve şefin, menfez üzerinden geçerken lokomotifin aniden kontrolsüz bulunduğu raydan yukarıya zıpladığı ve tekrar raya oturduğu, sonrasında seri şekilde fren yaptıkları, acil durdurma butonuna bastıklarını, kendilerine bildirilen herhangi kısıtlama bilgisi verilmediğini ifade ettikleri anlatıldı. 

Kararda, makinistlerin alkolsüz oldukları ve 110 kilometre hızındaki trenin de hız limiti dahilinde olduğu bilgisi verildi. 

Kazayla ilgili hazırlanan bilirkişi raporuna atıfta bulunulan kararda, raporda Turgut Kurt, Özkan Polat, Çetin Yıldırım ve Celaleddin Çabuk’un asli kusurlu olduğu bilgisinin yer aldığı hatırlatıldı. 
Tren şefi Hüseyin Kahraman, makinistler Halil Altınkaya ve Suat Şahin’in olay sırasında alkolsüz oldukları ve kaza sırasında trenin hızının kazanın meydana geldiği verilen 110 km/saat hız limitinde olduğu ve hız ihlalinin de olmadığını söyledi. Tren görevlileri, olay günü kazanın meydana geldiği hat üzerinde aynı gün birden fazla trenin geçiş yaptığını anlatarak, hatta bir anormallik olmasını hissederek, makinistin seri fren yapıldığı, seri fren yapılması neticesinde uzun sürüklenme mesafesinin önüne geçildiği ve meydana gelebilecek kayıpların artmasına engel olduklarını ve olayda kusurlu olmadıklarını söyledi.

NE OLMUŞTU?

Uzunköprü – Halkalı seferini yapan yolcu treninin 8 Temmuz 2018 yılında Çorlu yakınlarında 5 vagonunun devrilmesi sonucu 25 kişi yaşamını yitirmiş, 340 kişi ise yaralanmıştı. Haber Merkezi

Tema Tasarım | Osgaka.com