FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Eğitim, Güncel 15 Temmuz 2019 21 Görüntüleme

Cinsiyete Bağlı Eğitime Hayır!

Cumhuriyet Kadınları Derneği (CKD) Edirne Şubesi, son günlerde tartışma konusu olan kadın üniversiteleri ile ilgili açıklamada bulundu. CKD Edirne Şubesi Başkanı Emekli Öğretmen Mine Hepgüllü, cinsiyete dayalı üniversite eğitimini çağdışı bulduklarını belirtti. Hepgüllü, “Cinsiyete bağlı ayrımlar içeren üniversite eğitimi kabul edilemez”dedi. Açıklama sonrası imza kampanyası başlatıldı. 
CKD Edirne Şubesi PTT önünde biraraya gelerek basın açıklaması düzenledi. Burada konuşan Başkan Mine Hepgüllü, ‘Cinsiyete dayalı üniversite eğitimini çağdışı buluyoruz’ dedi
Hepgüllü açıklamasının devamında şunları kaydetti:”Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan G20 zirvesi için Japonya’ya yaptığı gezi sırasında Japonya’daki Kadın Üniversitelerinden etkilendiğini, ülkemizde de YÖK başkanına ‘çalışmanı buna göre yap’ diye talimat verdiğini açıkladı. Japonya’da kreşten itibaren ilk, orta, lise ve ardından üniversite olmak üzere çok farklı bir yapıyı oluşturduklarını bu adımların bizim ülkemizde de önem arz ettiğini açıklayan Erdoğan yeni bir tartışmayı başlatmış oldu. YÖK de bu konuda çalışma başlatacağını ilan etti.
1973 yılında çıkarılan Temel Eğitim Kanunu kapsamında Türk Milli Eğitiminin Temel İlkeleri halen yürürlüktedir. Bu 14 ilkeden biri “Karma Eğitim”dir. Kız Liseleri, erkek liseleri ülkemizde hizmet vermiştir. Bu liseler karma eğitime geçerken toplumu geliştiren bir ara formül olarak değerlendirilmeli. Tek cinsiyetli eğitimin sosyalleşmeye, karşı cinsi tanımaya, yaşamıyla ilgili doğru ve gerçekçi kararlar vermeye engel olduğu bilimsel bir gerçektir.
CİNSEYETE BAĞLI AYRIMLAR İÇEREN ÜNİVERSİTELER İSTEMİYORUZ”
Bilimsel eğitim kadınlar ya da erkekler için değil geleceğimiz olan tüm gençlerimiz için gereklidir. Günümüzde cinsiyetlere dayalı, bir cinsiyetin yapıp diğerinin yapamayacağı meslekler neredeyse tükenmiştir. Teknolojik gelişmeler ile mesleklerin cinsiyeti yok olmuştur.
Cumhuriyet Devrimleri’nin ışığında karma eğitim ile özgür ve eşit bireyler yetiştirildi. Atatürk’ün dediği gibi bir toplumun yarısı zincirlerle bağlandığında, diğer yarısının göklere yükselmesi mümkün değildir. Bundan vazgeçmek ve cinsiyete bağlı ayrımlar içeren üniversite eğitimi kabul edilemez.
YÖK kadın üniversiteleri için harcayacağı zamanı ve kaynağı, gençlerin barınma, spor ve sanatla buluşma, eğitim ile ilgili yaşanan sorunlar için değerlendirmeli.
Cumhuriyet Kadınları Derneği olarak, kadınların her alanda özgür ve eşit bireyler olmasını sağlayacak bilimsel karma eğitimi önemli buluyoruz. Kadınların aldıkları eğitime uygun olarak üretim sürecinde desteklenmelerini istiyoruz. Bir cinsiyete dayalı üniversite eğitimini çağdışı buluyor, ülkemizin ihtiyaçları ile örtüşmediğini görüyoruz. Cumhuriyet Devrimlerine büyük bir bağlılıkla konuyu izleyeceğimizi kamuoyuna saygıyla duyururuz.”
Basın açıklamasından sonra stant açıldı ve imza kampanyası başlatıldı. Erkeklerin de destek verdiği kampanya; 16, 19, 23, 26 ve 30 Temmuz 2019 tarihlerinde 16.00 – 19.00 saatlerinde PTT önünde yapılacak.  Kadriye TUNÇ

Tema Tasarım | Osgaka.com