FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Çevre, Güncel 31.01.2019 153 Görüntüleme

Çerkezköy’de İptal Edildiği Öne Sürülen Termik Santral Devam Ediyormuş

Tekirdağ’ın Çerkezköy ilçesine bağlı Pınarca köyü yakınındaki meşe ormanına yapılmak istenen kömürlü termik santral projesinin iptal edildiğine ilişkin yapılan açıklamanın aksine, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve EÜAŞ, bilgi edinme başvurusuna verdikleri yanıtta projeyle ilgili sürecin devam ettiğini belirtti. CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, Termik Santralin iptal edildiğine ilişkin beyanatların Bakanlık tarafından yalanlanmasına ilişkin açıklama yaptı.  Yüceer, “AKP Tekirdağ milletvekillerinin açıklamaları bir dayanaktan yoksunmuş, hatta daha kötüsü bir seçim aldatmacasıymış” dedi.

AKP Tekirdağ Milletvekili Mustafa Yel, 13 Aralık’ta Twitter’dan yaptığı açıklamada, teknik nedenlerden dolayı termik santralin yapımından vazgeçildiğini duyurmuştu. Yeşil Barış Hukuk Derneği ve Silivri Çevre Derneğinin Çevre ve Şehircilik Bakanlığına yaptığı bilgi edinme başvurusuna gelen yanıtta “Projenin ÇED raporu hazırlanma aşamasında olup ÇED süreci devam etmektedir” dendi. Yine aynı kapsamda Elektrik Üretim A.Ş’ye (EÜAŞ) yapılan bilgi edinme başvurusuna, “Trakya Bölgesi’ndeki kömür kaynaklarının değerlendirilmesine yönelik proje geliştirme süreçleri devam etmektedir. Bahsi geçen konular Bakanlığın takdirindedir” şeklinde yanıt verildi.

“TERMİK SANTRAL İPTALİ SEÇİM YATIRIMI ÇIKTI”

CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, Çerkezköy’e bağlı Pınarca köyünde yapılmak istenen termik santralin iptal edilmediğini söyledi.

Geçtiğimiz yıl Aralık ayında AKP’li milletvekillerinin santralin teknik nedenlere iptal edildiğine yönelik bir beyanatları olduğunu hatırlatan Yüceer, “Ancak bu açıklamanın bakanlık tarafından doğrulanmadığı konusunu gündeme getirdiğimizde bir sessizlik duvarıyla karşılaştık. Konuya ilişkin soru önergesi verdik, meclis araştırması istedik, meclis kürsüsünden bunun bir seçim aldatmacası olabileceğini ifade ettik” dedi

STK’lar, Tekirdağlılar ve bizler tarafından yapılan bilgi edinme başvurularına Bakanlık ve Elektrik Üretim A.Ş tarafından verilen yanıtta “Projenin ÇED raporu hazırlanma aşamasında olup ÇED süreci devam etmektedir, Bahsi geçen konular Bakanlığın takdirindedir” denildiğine vurgu yapan Yüceer, “bu projenin iptal edilmediği anlamına geliyor. AKP Tekirdağ milletvekillerinin açıklamaları bir dayanaktan yoksunmuş, hatta daha kötüsü bir seçim aldatmacasıymış” ifadelerine yer verdi.

AKP Tekirdağ Milletvekili Mustafa Yel’in “Bizim sözümüz senettir. Ak Parti’nin sözü senettir.” dediğini hatırlatan Yüceer, “sanıyorum ne verilen sözlerin ne senedin karşılığı yokmuş. Tekirdağlılar kuşku duymakta haklılarmış” dedi.

Yüceer, “Termik santralin iptaline ilişkin AKP Milletvekillerinin beyanatları basında çıktıktan ve sosyal medya hesaplarında yer aldıktan sonra, sivil toplum örgütleri ve Tekirdağlılarla Termik santralin yapılması düşünülen Pınarça’da bir araya geldik. Herkesin kafasında bunun bir seçim manevrası olduğuna ilişkin kuşkular vardı. Ne yazık ki haklı çıktık” dedi.

Tekirdağ halkının termik santral konusunda kararlılığının sürdüğünü ifade eden Yüceer, “Tekirdağ halkı Trakya’nın kalbine saplanmak istenen termik santral hançeri konusunda, ölüm bacaları konusunda ‘olmaz be ya!’ demeye devam etmektedir. Mücadelemiz sonuna kadar, termik santral projesi ortadan kaldırılıncaya kadar kesintisiz sürecektir” dedi.

“KÖMÜRLÜ TERMİK SANTRALLERDEN VAZGEÇİLMELİ”

Greenpeace Akdeniz İklim ve Enerji Proje Sorumlusu Onur Akgül ise, Trakya’da kömürlü termik santrallerin önünü açan Çevre Düzeni Planı değişikliklerinin bir an önce iptal edilmesi gerektiğini belirtti. Akgül, “Çevre ve Şehircilik Bakanlığının ‘ÇED süreci devam ediyor’ açıklaması, projenin iptal edildiği beyanlarıyla açıkça çelişiyor. Çerkezköy’deki de dahil olmak üzere, Trakya’yı tehdit eden 3 kömürlü termik santral projesinden vazgeçilmesi gerekiyor. Bunun için, Trakya’da kömürlü termik santrallerin önünü açan, tarım ve orman alanlarını enerji üretim alanı olarak değiştiren Çevre Düzeni Planı değişikliklerinin bir an önce iptal edilmesi gerekiyor. Tüm dünya kirli enerji kaynağı kömürden hızla vazgeçiyor. EÜAŞ, Trakya’nın havasını, ormanlarını, tarım alanlarını ve su kaynaklarını kömüre terk etmekten vazgeçmeli, stratejisini yenilenebilir kaynaklara dayandırmalı.” diye konuştu.

Greenpeace’in Çerkezköy, Vize ve Kırklareli’de yapılmak istenen termik santral projelerinin hava kirliliği etkisi üzerine yaptırdığı modelleme çalışmasına göre, bu santraller 40 yıl çalışırsa toplamda 11 bin 230 erken ölüme sebep olacak.

 

Tema Tasarım | Osgaka.com