FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Çevre, Güncel 20.06.2019 39 Görüntüleme

Atıkların Tarım Arazisine ve Gölete Karıştığı İşte O Görüntüler

Trakya Platformu Yürütme Kurulu Üyesi Göksal Çidem; Istrancalarda yerinde görmek için yaptıkları gezide Kırklareli’nin merkeze bağlı Deveçatak köyünde hayvan çiftliğindeki atıkların tarım arazilerine ve gölete karıştığı yönünde ihbar aldıklarını ve gidip yerinde incelemelerde bulunduklarını duyurdu.

Çidem, Kırklareli’nin merkeze bağlı Deveçatak Köyü’ndeki hayvan çiftliğinden koyu renkli ve kötü koku yayarak tarım arazilerinden geçip gölete karışan atıkların uzun zamandan beri bırakıldığını söyledi.

ATIKLAR UZUN ZAMANDIR TARLALARIN İÇİNDEN GEÇİYOR

Ergene, dereler, göletler kokmaya başladığının altını çizen Çidem; Istrancalarda yaşananları yerinde görmek için sürekli yaptığımız inceleme gezisi esnasında Kırklareli merkeze bağlı Deveçatak köyünden gelen bir ihbarda köyün batısında bulunan hayvan içme suyu ve tarımsal sulama amaçlı yapılan göletin yaklaşık 500 mt nesafede bulunan hayvan çifliğinden bırakılan koyu renkli ve kötü kokulu atık sıvının tarlaların ortasından açık bir şekilde gölete bırakıldığını gözlemledik.

Köylülerin verdiği bilgiye göre defalarca ilgili makamlara bildirilmiş olmasına rağmen önlem alınmadığını iddia ettiler. Göletteki suyun renginde ki değişiklik ve tarlaların içinden geçen atıkların uzun zamandan beri bırakıldığını göstermektedir.

Köylülerin olay yerinde Jandarmaya ihbarda bulunmasını müteakip olay yerine kısa sürede gelen jandarma tespit tutanağını tuttu.

Ergene kokuyor, dereler kokuyor, göletler kokmaya başladı.. Tuz kokmaya başladı. Bozulan bir şeyi düzeltecek çare vardır. Ama o çare de bozulmuşsa artık yapacak bir şey kalmaz. “ diye konuştu.

TEMİZ SU KAYNAKLARIMIZ AMASIZ, FAKATSIZ KORUNMALI”

Yetkilileri göreve çağıran Çidem şunları kaydetti: “İlgili, yetkili kim varsa derhal sürece dahil olmalı. Görevlerini yapmalıdır. En kısa sürede kirliliğin önüne geçilerek kalan temiz su kaynaklarının fakatsız, amasız, ancaksız kayıtsız şartsız korunmasını sağlamaları gerekir.” dedi

Çidem açıklamasının devamında şunları söyledi: “Kırklareli Kent Konseyi Çevre Meclisi olarak; Anayasa 56. maddesinde, “Herkes, sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahiptir. Çevreyi geliştirmek, çevre sağlığını korumak ve çevre kirlenmesini önlemek Devletin ve vatandaşların ödevidir.

Anayasa 17. maddesinin birinci fıkrasında ; “Herkes, yaşama, maddî ve manevî varlığını koruma ve geliştirme hakkına sahiptir”

2872 sayılı Kanunun 3 üncü maddesinin (e) bendinde, çevre politikalarının oluşmasında katılım hakkının esas olduğu, Bakanlık ve yerel yönetimlerin, meslek odaları, birlikler, sivil toplum kuruluşları ve vatandaşların çevre hakkını kullanacakları katılım ortamını yaratmakla yükümlü oldukları vurgulanmaktadır. Katılım hakkının kullanılması açısından önem taşıyan diğer bir hak da bilgi edinme hakkıdır. Bu nedenle, çevresel karar alma süreçlerinde katılım hakkını bilgi edinme hakkı ile bir arada değerlendirmek gerekmektedir.

“Bilgi Edinme ve Başvuru Hakkı” başlıklı 30uncu maddesinde de;

“ Madde 30- (Değişik madde ve başlığı: 5491 – 26.4.2006 / m.21) Çevreyi kirleten veya bozan bir faaliyetten zarar gören veya haberdar olan herkes ilgili mercilere başvurarak faaliyetle ilgili gerekli önlemlerin alınmasını veya faaliyetin durdurulmasını isteyebilir. Denilmektedir

Anayasamızın bizlere yüklediği ödevler gereği, Trakya Platformu Bilim ve hukuk kurullarının destek ve katkılarıyla , yaşam alanlarımızı bugün ve gelecek adına korumaya, savunmaya devam edeceğiz. “

Su kaynaklarının hızla kirletildiğni ve bunu önlemesinin gerektiğni vurgulayan Çidem; “ Hayvan çiftliklerinin su kaynaklarına verdiği zararları ilimiz sınırları içerisinde bir çok defa gördük. Artık görmek, duymak ve koklamak istemiyoruz.

Dünyada ki temiz su kaynaklarının hızla tükendiği bir dönemde, bölgemizde ki temiz su kaynaklarının hızla kirletildiğini görmek gelecek adına endişelerimizi arttırmaktadır.

Sıcak yaz aylarında hayvanların su içemediği bir gölet, Ancak atık havuzu olur. Atık toplama havuzu olmadan gölet bir an önce kurtarılmalıdır.

Kirliliği yaratanlar hakkında en hızlı şekilde etkin adli ve idari yaptırımlar uygulanmalıdır. “ diye kaydetti. Kırklareli Kent Konseyi tarafından çekilen atıkların nasıl gölete karıştı işte o görüntüler: Makbule TUNÇ

Tema Tasarım | Osgaka.com